O psychologicznej pomocy w trudnych chwilach

ecnych czasach jednak psychoterapeuci służą pomocą również w wielu innych sytuacjach, jak chociażby problemy w małżeństwie, strata bliskiej osoby, depresja czy nawet nieśmiałość lub trudności w utrzymaniu dobrych relacji z rodziną

O psychologicznej pomocy w trudnych chwilach psychoterapeuta Kraków

Psychoterapia ? w czym jest pomocna?


Dawniej psychoterapia kojarzyła się wielu osobom z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, które nierzadko wymagają odizolowania pacjenta. W obecnych czasach jednak psychoterapeuci służą pomocą również w wielu innych sytuacjach, jak chociażby problemy w małżeństwie, strata bliskiej osoby, depresja czy nawet nieśmiałość lub trudności w utrzymaniu dobrych relacji z rodziną. Psychoterapia to spotkania ze specjalistą, dzięki którym podczas rozmowy pacjent może uświadomić sobie własne emocje i tym samym łatwiej z nimi poradzić. Taka terapia nie wiąże się więc z zażywaniem środków farmakologicznych, ale często przynosi wymierne pozytywne skutki przede wszystkim wpływając na poprawę samopoczucia i jego jakość życia.



Jak poradzić sobie z problemami w małżeństwie?


Każde małżeństwo przeżywa swoje lepsze i gorsze chwile, to zupełnie normalne. Zdarza się jednak, że problemy narastają, przez co jeszcze trudniej dojść do porozumienia. W pewnych sytuacjach warto więc skorzystać z pomocy specjalisty i udać się na psychoterapię dla par. Rozmowa z terapeutą pozwoli dotrzeć do prawdziwych przyczyn nieporozumień, które często bywają nieuświadomione. Specjalista podpowie też co zrobić, aby poprawić relacje pomiędzy małżonkami i w jaki sposób ze sobą rozmawiać. Kiedy więc sami nie potrafimy uporać się z trudnościami w związku, psychoterapia dla par może okazać się rozsądnym rozwiązaniem pozwalającym uratować małżeństwo.



Kto powinien skorzystać z psychoterapii?


Psychoterapia to specyficzna forma leczenia, ponieważ nie stosuje się w tym przypadku środków farmakologicznych, ale rozmowę. Jest ona jednak specyficzna, ponieważ podczas poszczególnych sesji opowiadamy o swoich problemach, zaś specjalista pomaga nam dotrzeć do często nieuświadomionych uczuć i emocji będących prawdziwą przyczyną trudności w budowaniu dobrych relacji z bliskimi czy nawet dolegliwości fizycznych. Z całą pewnością psychoterapii nie należy się wstydzić ani łączyć jej z chorobami psychicznymi. W życiu zdarzają się trudne momenty, kiedy pomoc specjalisty jest niezbędna, jak np. śmierć bliskiej osoby, depresja, rozstanie czy inne problemy, z którymi nie radzimy sobie samodzielnie.