Codzienność pracy w geodezji

h obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1. Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowa

Codzienność pracy w geodezji

Cytat z Wikipedii o geodezji niższej

Geodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1.

Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych obszarów? pozwala na pominiecie w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?małe obszary? przyjmuje się powierzchnie zbliżoną do koła o promieniu nie większym niż 15,6 km i polu nie większym niż 750 km?.1 Przedmiotem prac w zakresie geodezji ogólnej jest także projektowanie oraz pomiar szczegółowych osnów geodezyjnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_niższa


Otrzymanie zezwoleń związanych z budową domu

Geodeci zatrudnieni w urzędach gmin i urzędach miast zajmują się wytyczaniem działek budowlanych. Potrafią oni określić, jaką szerokość mogą posiadać określone działki, żeby budowane na nich domy spełniały wszystkie wymogi prawne. Tylko w takim wypadku osoby chcące posiadać swój własny dom będą mogły otrzymać zgodę na jego wybudowanie oraz zamieszkanie w nim.

Na życzenie właścicieli działek geodeci mogą również uczestniczyć w wykonywaniu pomiarów dotyczących już samego domu oraz wytyczania najlepszego miejsca na działce na postawienie jego fundamentów. Wiadomo, że przyszłym właścicielom domu bardzo zależy na znalezieniu najlepszego miejsca na posesji, w którym można wybudować dom, ponieważ pozwoli im to na obniżenie kosztów związanych z jego późniejszą eksploatacją.


Rodzaje miernictwa z Wikipedii

Miernictwo górnicze lub geodezja górnicza: lokalizacja i nanoszenie na mapach położenia wyrobisk górniczych.

Miernictwo ? praktyczna część metrologii. Obejmuje techniczne aspekty wykonywania pomiarów, wykorzystania i konstrukcji przyrządów pomiarowych. Nie obejmuje problemu analizy wyników a tylko ich uzyskanie. Miernictwo w połączeniu z metodami matematycznymi rachunku błędów tworzy naukę ? metrologię.

Miernictwo elektryczne ? jedna z najważniejszych części elektrotechniki, gdyż bardzo wiele pomiarów jest wykonywanych przy wykorzystaniu przetworników elektrycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo